To beer or not to beer, czyli Shakesbeer w Piotrkowie Trybunalskim
A to wszystko dzięki naszemu tłumaczeniu książki zatytułowanej „Piwo piotrkowskie od drugiej połowy XV wieku do końca XVIII wieku” na język Williama Shakespeare’a. Książka została wydana w 2022 roku z okazji 300-lecia założenia cechu piwowarskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Fundatorem wydania książki jest Mariusz Supady, właściciel Browaru Piotrków, który to browar jest spadkobiercą tradycji piwowarskich regionu, dbając o nie już od ponad 97 lat.
Publikacja jest zwieńczeniem wieloletnich badań nad piwowarstwem piotrkowskim prowadzonych przez jej autora, historyka, doktora nauk humanistycznych Marcina Łukasza Majewskiego, pracownika naukowego Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Zajmuje się on etnicznością, historią polskich Ormian, historią miast w epoce staropolskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień społeczno-gospodarczych i życia codziennego mieszczan, oraz dziejami piwowarstwa w epoce wczesnonowożytnej.
Książka, wykorzystując liczne źródła z epoki, omawia początki piotrkowskiego piwowarstwa, przypadający na drugą połowę XVI wieku „złoty wiek” w jego historii, kryzys w następnym stuleciu i względną stabilizację osiągniętą w XVIII wieku.
Warte podkreślenia jest, że okres od drugiej połowy XV do początku XVII wieku był najlepszym czasem w historii piwowarstwa europejskiego. Charakteryzował się dynamicznym wzrostem produkcji, zwiększoną konsumpcją oraz zróżnicowaniem gatunkowym produkowanego piwa. Zjawiska te nie ominęły również Rzeczypospolitej, która była w tym czasie ważnym miejscem na mapie piwnej Europy, słynącym z produkcji znakomitych piw pszenicznych. W wielu polskich miastach piwowarstwo stało się ważną gałęzią gospodarki. Piwa o uznanej renomie warzono nie tylko w dużych ośrodkach, ale również w małych i średnich miastach polskich. Jednym z nich był Piotrków – miejsce obrad sejmu i Trybunału Koronnego. Warzone w mieście piwo było rozpoznawalną marką eksportowaną do innych miast Korony oraz godną królewskiego stołu.
Trudno zatem wobec powyższych faktów przejść obojętnie. Zasługują one na popularyzację, stanowiąc ciekawostkę nie tylko dla mieszańców Piotrkowa Trybunalskiego i okolic, ale również miłośników dobrego piwa i ciekawych historii związanych z jego warzeniem, tradycjami i przemysłem browarniczym.
Więcej informacji o książce znajdziesz tutaj: